Na čo potrebujeme včely?

31.05.2020

      Toto nie je len taká básnická otázka. V tomto príspevku vám dám niekoľko odpovedí na takúto jednoduchú otázku, ktorá sa nám v poslednej dobe dosť často vynára a začíname si uvedomovať dôležitosť včiel pre celé ľudstvo. O tom, aké sú včely pre život človeka potrebné, vedeli obyčajní ľudia už dávno v minulosti, ich dôležitosť si uvedomovala aj panovníčka Mária Terézia a uvedomuje si ho aj naša pani prezidentka Zuzana Čaputová. Preto sa tento týždeň v záhrade prezidentského paláca objavili úle.

      20.5. sme si pripomenuli Svetový deň včiel. Ako tento deň vznikol? Zásluhu na tom má Slovinský zväz včelárov, ktorý si 20.5. pripomína narodenie slovinského včelára a zakladateľa moderného včelárstva Antona Janša. Slovinci sa o to pokúšali od roku 2014. Valné zhromaždenie OSN v roku 2017 vyhlásilo dátum 20.5. za Svetový deň včiel a od roku 2018 si ho pripomíname. Vedomosti Antona Janša v oblasti včelárstva ocenila aj Mária Terézia a vymenovala ho za prvého učiteľa včelárstva pre všetky Rakúske krajiny.

  


      Čo o včelách vlastne vieme? Včela medonosná patrí medzi blanokrídly hmyz. Včely žijú v spoločenstvách a samostatne, napriek tomu, že budú mať dostatok potravy, zahynú. Vo včeľom úli sú zavedené jednoznačné pravidlá pre každého člena spoločenstva, ktorého súčasťou vo vrcholnom štádiu rozvoja je kráľovná matka, 40 000 až 60 000 robotníc a 300 až 600 trúdov. Kráľovná matka sa za pomoci trúdov stará o udržanie rodu a zabezpečuje potomstvo. Kráľovná matka však v úli nemá žiadne špeciálne výsady a je pod neustálym dohľadom robotníc, ktoré sú schopné ju v prípade nepodvolenia sa usmrtiť a zaistiť si náhradu. Trúdy sú v podstate nesamostatní a nedokážu sa ani sami nakŕmiť. Nemajú žihadlo a po oplodnení kráľovnej uhynú.

      Najdôležitejšou súčasťou spoločenstva sú robotnice. Každá má presne stanovenú svoju úlohu a poslušne ju plní. A čo všetko vlastne včely robia? Opeľujú rastliny, zbierajú peľ a nektár, produkujú materskú kašičku, propolis, med, vosk a včelí jed (apitoxín), starajú sa o potomstvo, poriadok v úli, stavajú plásty, zabezpečujú správnu teplotu v úli a v neposlednom rade sa starajú o bezpečnosť. Všetko má svoje pravidlá a celý systém výborne funguje. Bzučanie včiel spôsobuje extrémne rýchle mávanie krídelkami, až 180 krát za sekundu. Lieta rýchlosťou 21 až 24 km za hodinu a za celý svoj život nalieta viac ako 57 000 km.

      Bez včelích produktov si náš život už nedokážeme predstaviť. Včelí med je nielen vynikajúce sladidlo, ale pomáha pri liečení porúch dýchania, trávenia a krvného obehu. Propolis má antibakteriálne a antiseptické účinky a používa sa v zubnom lekárstve a na hojenie rán. Včelí vosk je využiteľný v kozmetike a na výrobu sviečok. Včelí jed, bodnutie včelou, pomáha pri reumatických ťažkostiach. Všetko "včelie" využívame pre našu potrebu. Bez včiel nepríde k opeleniu rastlín, čím nedozreje ovocie a zelenina, budeme bez bylín a ďalších semien na rozmnožovanie rastlín. Zvieratá prídu o potravu a my tiež. Včely sú preto právom považované za najdôležitejší živý organizmus na svete. Výrok Alberta Einsteina: "Keď umrie posledná včela, najneskôr do štyroch rokov vyhynie aj ľudstvo," sa môže naplniť. Preto si konečne všetci musíme uvedomiť dôležitosť včiel. Fotografie uhynutých včiel po opelení ovocných stromov po chemickom postreku bolia pri srdci. Včely nie sú len taký obyčajný hmyz. Sú tým najdôležitejším článkom pre človeka pre zabezpečenie potravy. A nielen potravy. Med využívame nielen ako prírodné antibiotikum, sladidlo do čaju, ale aj pri výrobe výrobkov z medu, ako sú napríklad medovníčky.

      Pri tejto téme sa mi vybavili spomienky z detstva, zo základnej školy, kde pôsobil pán učiteľ Miško Kumančík, pán učiteľ s veľkým U a vynikajúci včelár. Na škole sme mali včelársky krúžok a vyrábali sme si vlastný med. Naši včelári vyhrávali skoro všetky včelárske súťaže a tradícia spracovania medu a výroba ďalších medových výrobkov má u nás silné korene. Niekoľko jeho zverencov pokračuje ďalej v šírení toho, čo sa od neho naučili. Svetovo známa medovina spoločností APIMED alebo VČELKO vychádza z vedomostí získaných vo včelárskom krúžku pána Kumančíka. Ale vráťme sa naspäť ku včelám.

      Včely robotnice za svoj krátky život, 1 až 4 mesiace, vykonajú neuveriteľné množstvo práce prospešnej pre ľudstvo. Preto musíme pre ich ochranu urobiť čo najviac. Konečne si aj štátni predstavitelia uvedomili ich dôležitosť a majú v pláne uzákoniť ochranu včiel. Včely sú jasným príkladom toho, ako spoločenstvo môže perfektne fungovať, pokiaľ si každý robí svoju prácu tak ako má. Mali by sme si z nich brať príklad.