Liečivé bylinky - 2. časť
V dnešnom príspevku budeme pokračovať v téme liečivých byliniek. Ako si pripraviť domáce liečivé mastičky a BIO kozmetiku, sme prebrali minule. Dnes sa budem venovať bylinkám, pre ktoré nemusíte utekať do prírody, ale môžete si ich vypestovať vo vašej záhradke. Ich pestovanie je väčšinou nenáročné a navyše sú vždy po ruke. Ide o trvalky, alebo viacročné rastliny, z ktorých si môžete urobiť pekný záhon aj bylinkovú záhradku. Ulahodia oku a navyše je z nich úžitok. V tomto príspevku si priblížime dve TOP bylinky vhodné pre domáce pestovanie.
Medovka lekárska
Túto bylinku od iných veľmi ľahko rozoznáte. Je špecifická svojou príjemnou citrónovou vôňou lístkov, na ktorých sú malé chĺpky. Dorastá do výšky približne 80 cm a kvitne od júna malými bielymi kvetmi. Je to trvalka, ale so slabou odolnosťou voči mrazom. Z medovky zbierame listy, najlepšie v období pred kvitnutím. A na čo je dobrá?
- Zo sušenej medovky je vynikajúci čaj - jednu čajovú lyžičky sušených listov medovky zaliať 250 ml horúcej vody a nechať pár minút lúhovať.
- Z čerstvých listov si môžete veľmi jednoducho urobiť medovkový olej. Listy medovky uložíte do tmavej fľaše a zalejete hocijakým rastlinným olejom lisovaným za studena. Lúhujete približne mesiac. Používa sa pri kožných problémoch.
- Podobne sa robí a používa medovková tinktúra, ale namiesto tmavej fľaše sa použije priesvitná a namiesto oleja, biely alkohol.
Medovka sa používa aj v kozmetickom priemysle, pridáva sa napríklad do mydiel, používa sa v potravinárstve - robia sa z nej sirupy, pridáva sa do nápojov, ale aj do kúpeľov. Je všestranne použiteľná. A aké sú jej blahodarné účinky pre ľudský organizmus?
- zlepšuje pamäť,
- má upokojujúce účinky, je to prírodné analgetikum,
- pôsobí výborne na dobrý spánok,
- zlepšuje náladu,
- používa sa pri tráviacich problémoch,
- znižuje krvný tlak,
- posilňuje imunitu,
- má antibakteriálne a antivirotické účinky.
Medovka lekárska je malý a nenápadný zázrak v našej záhradke. Doteraz neboli zistené žiadne nežiadúce účinky pre ľudský organizmus. Ale, ako sa hovorí, všetko treba robiť s mierou a ani s používaním medovky to netreba preháňať.
Šalvia lekárska
Ďalšou bylinkou s veľmi širokým použitím je šalvia lekárska, o ktorej v dnešnej dobe nepočul iba málokto. Dorastá do výšky 70 cm a kvitne krásnymi fialovými kvietkami. Je to niekoľkoročná rastlina - poloker so špecifickou vôňou listov. Svoje uplatnenie našla v kozmetickom priemysle, potravinárstve a je súčasťou aj modernej medicíny. V bylinkárstve sa používa už od stredoveku a naše babičky ju poznajú aj pod názvom "babské ucho".
Zo šalvie sa pre liečebné účely zbierajú listy v čase pred kvitnutím a za slnečného počasia. Šalvii by sa mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy, pretože znižuje tvorbu materského mlieka. Pri užívaní šalvie je veľmi dôležité dávkovanie - maximálne 2 šálky čaju denne. Pri jej nadmernom pití môžu vzniknúť vážne zdravotné problémy. Dôležité sú ale jej pozitívne účinky pre ľudský organizmus a nie je ich málo. Ktoré to sú?
- obsahuje širokú radu dôležitých vitamínov a minerálov,
- má antibakteriálne a antivirotické účinky,
- priaznivo pôsobí pri angíne, používa sa hlavne ako kloktadlo,
- má vynikajúce účinky pri zhoršenom zraku,
- dôležitá je aj pre ústnu hygienu, používa sa pri bolesti zubov a proti paradentóze (býva súčasťou zubných pást),
- pozitívne pôsobí na tráviaci systém, pri hnačkách a žalúdočných problémoch,
- má veľký vplyv na zvýšenie potencie,
- používa si pri gynekologických problémoch,
- vynikajúca je pri nadmernom potení,
- priaznivo pôsobí proti stresu,
- pomáha proti nadmernému masteniu vlasov a proti ich vypadávaniu,
- listy sú vhodné
aj na vonkajšie použitie - pri uštipnutí hmyzom a má ešte mnoho
ďalších pozitívnych účinkov pre zdravie.
Šalvia našla svoje uplatnenie aj v kuchyni. Používa sa ako korenina, či už sušená alebo čerstvá, pri spracovaní mäsa. Pridáva sa aj do cukríkov pre deti. Konzumovať ju môžeme vo forme čajov, kvapiek a tinktúr a aj vo forme tabliet.
Predstavila som vám dve bylinky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej bylinkovej záhradke. Či už pre ich pekný vzhľad, ale hlavne pre ich účinky. V našich pestovaných záhradkách sa mnohokrát nachádzajú aj iné liečivé bylinky, ktoré považujeme za burinu. Keďže ich liečivé účinky nám nie sú známe, často končia ako kompost. Príroda nám ponúka svoj liek na každú chorobu. Žiaľ, nemáme tie vedomosti, aby sme ich mohli využiť. Možno raz...
Iveta Cholevová