Čo je nové na Záhorí?

28.06.2020

     Po výdatných dažďoch sa vyčasilo a slniečko opäť lákalo do prírody. Aj nás to vytiahlo von, tentokrát na výlet do Prieval na Záhorí. Najprv to vyzeralo tak, že nikam nepôjdeme kvôli zamračenej oblohe. Nakoniec mraky ustúpili a my sme usúdili, že je škoda zostať doma a vybrali sme sa na huby.





     Navštívili sme naše obľúbené miesto, ktoré nikdy nesklamalo. Ani tentokrát sme neobišli naprázdno, no nachodené kilometre neboli nijako priamo úmerné nášmu zberateľskému výkonu. Huby síce boli, ale hubárov bolo oveľa viac.





     Našli sme však niečo oveľa vzácnejšie, než huby. Ničím nenahraditeľný pokoj, čistý vzduch, vôňu borovíc a urobili sme si aj niekoľko fotografií obyvateľov lesa a krás, ktoré nám ponúkol. Nebudem sa viac rozpisovať o našich zážitkoch. Urobte si o nich obraz sami z nasledujúcich fotografií.

Ľubovník bodkovaný

     Privítal nás priamo pri vstupe do lesa. Názov dostal podľa malých bodiek, ktoré sa nachádzajú na kvetoch a listoch. V minulosti mu bola pripisovaná magická moc. Je to liečivá bylinka, z ktorej sa robia čaje vhodné pri poruchách trávenia, ochorení žlčníka a pečene, zápaloch močových ciest a pri depresiách. Výborný je aj ľubovníkový olej, ktorý si pripravíte zo sušených kvetov, ktoré zalejete olivovým olejom a necháte 5 týždňov lúhovať. Olej je vhodný na vonkajšie použitie a používa sa pri poraneniach, vredoch, popáleninách, ale aj reumatických bolestiach. Pri užívaní ľubovníka musíte byť opatrní a vždy sa poradiť s lekárom, pretože jeho účinky môžu byť nežiadúce pri kontakte so slnečným žiarením, alebo aj niektorými liekmi.

Osvieženie priamo v prírode

Lastovičník väčší

     Ďalšia rastlinka, ktorá nás privítala pri vstupe do lesa. Považuje sa za burinu, ale s liečivými účinkami. Po jej odtrhnutí môžeme vidieť mliečnu tekutinu, ktorá je liečivá a oddávna sa používa napríklad na odstraňovanie bradavíc.

Nie je plaz ako plaz







Nie je až taká škaredá




























Pekný pohľad na záver

Iveta Cholevová