Chránené rastliny na Slovensku

03.08.2020

      Príroda, vďaka ktorej môžu ľudia existovať, sa postupne dostáva do takého stavu, že pomaly každý kút na zemi bude musieť byť chránený. V poslednom čase sa na Slovensku (a nielen na ňom) rozšírili územia s rôznym stupňom ochrany. Či už kvôli chráneným vtáčím územiam, alebo prírodným pamiatkam, vzácnym stromom, ohrozeným druhom živočíchov a rastlín, ktorých z roka na rok pribúda.

      Spôsoby ochrany vo všeobecnosti sú rôzne. Živočíchy, ktoré sú už v takom štádiu ohrozenia, že sú na pokraji vyhynutia, sú umiestňované v zoologických záhradách a záchranných staniciach. Z miest, kde žijú ohrozené živočíchy, sa stávajú prírodné rezervácie bez možnosti vstupu nepovolaných osôb, kde čo i len malé vyrušenie ohrozených živočíchov môže spôsobiť vyhynutie druhu. Pretože sa nevieme v prírode správať, o čom som mala v minulosti niekoľko príspevkov, musí nastúpiť štát so svojimi zákonmi, ktorý ľuďom v takomto prípade zakazuje vstup na tieto územia.

      Zákaz vstupu na územie výskytu chránených rastlín je jedným z možných riešení pri ich ochrane. Pokiaľ na chránené územie vstúpi čo najmenej ľudí, zánik chránených druhov bude minimálny. Na Slovensku máme niekoľko chránených rastlín, niektoré dokonca rastú iba na Slovensku. Urobiť ich fotografie, je skoro nemožné, pretože bez povolenia sa do lokality ich výskytu nedá dostať. Pokiaľ vstúpime na územie s takýmito vzácnymi rastlinami, mali by sme vedieť, ako sa správať. Čo to znamená? Chodiť výlučne po vyznačených trasách a nestúpať na miesta, kde sa tieto rastliny nachádzajú, aby neprišlo k ich pošliapaniu.

Priblížim vám niekoľko zákonom chránených rastlín na Slovensku.

Ako prvé vám predstavím LEKNO BIELE. Kto by ho nepoznal? Hlavne jeho prekrásny biely kvet, veľký 10 - 20 cm, vypínajúci sa na hladine stojatej alebo mierne tečúcej vody. Je to plávajúca rastlina. Listy má zelenej, po okrajoch červenkastej farby, guľatého tvaru. Stonka je dlhá 3 metre. Medzi chránené rastliny bolo lekno zaradené hlavne z dôvodu ohrozenia miest jeho prirodzeného výskytu. V dnešnej dobe je s obľubou pestované v parkoch zámockých záhrad. V minulosti sa používalo aj na farbiarske účely a môžeme ho zaradiť medzi liečivé, no mierne jedovaté rastliny, ktorým bola v minulosti pripisovaná magická moc.



Ďalšou chránenou rastlinou rastúcou na Slovensku je ZVONČEK HRUBOKOREŇOVÝ. Vyskytuje sa nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, na Ukrajine a Rumunsku. Ide o karpatský endemit. Rastie hlavne ne lúkach a svetlých miestach v lese. Dorastá do výšky 40 cm a kvitne od júna do augusta krásnymi tmavofialovými kvetmi.

Medzi zákonom chránené rastliny na Slovensku patrí aj

- PONIKLEC SLOVENSKÝ,

- PONIKLEC VEĽKOKVETÝ a

- PONIKLEC PROSTREDNÝ.

Poniklec kvitne na jar na skalnatých miestach vo výške 350 až 1000 metrov nad morom. Jeho kvet je zvonkovitého tvaru, tmavomodrej až modrofialovej farby, s jemnými chĺpkami na povrchu. Medzi chránené rastliny sa dostal kvôli častému trhaniu a vykopávaniu ľuďmi. Väčšinou rastie na Strednom a Východnom Slovensku. Poniklec prostredný bol videný aj v Malých Karpatoch na Západe Slovenska.

Najznámejšou zákonom chránenou rastlinou je PLESNIVEC ALPÍNSKY. Na Slovensku sa v prirodzenom prostredí vyskytuje vo Vysokých Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v Slovenskom Raji. Darí sa mu v nadmorskej výške od 2000 do 2900 metrov nad morom. Samotný kvet tvorí 5 až 6 malých žltých kvetných hláv obklopených listeňmi v tvare hviezdice. Na povrchu rastliny sa nachádzajú chĺpky, ktoré ju chránia pred chladom a nepriaznivými podmienkami. Plesnivec môžeme zaradiť medzi liečivé rastliny. Využitie nájde pri chorobách dýchacích ciest, problémoch trávenia a je veľmi silný antioxidant.


Poslednou chránenou rastlinou, ktorú vám predstavím, je KLINČEK LESKLÝ. Tento druh klinčeka sa vyskytuje iba na Slovensku, a to v pohorí Malá a Veľká Fatra, Strážovské vrchy, Chočské vrchy a Západné Tatry. Kvety sú ružovej farby s červenými škvrnami a kvitnú jednotlivo, nie vo zväzkoch. Stonka je holá, bez konárikov. Rastie na skalách vo výške 1350 až 1650 metrov nad morom. Kvitne v júli a auguste.

      Žiaľ, chránených druhov rastlín je na Slovensku oveľa viac. Dokonca rastliny, ktoré sa doteraz považovali za bežné, sa v niektorých lokalitách Slovenska úplne vytratili. Dôvodov ich úbytku môže byť viac. Vyhubenie, z dôvodu ničenia prirodzeného prostredia rastlín, ich trhanie a vykopávanie, ale aj klimatické zmeny. Príčinou je však vo všetkých prípadoch ČLOVEK.


Iveta Cholevová

Ilustračné fotografie boli použité z pixabay.